Styl prowansalski. Jakie meble i dodatki w stylu beztroskiej Prowansji?

Styl prowansalski. Jakie meble i dodatki w stylu beztroskiej Prowansji?

Styl prowansalski wywodzi się z Francji, a dokładniej z Prowansji. Aby lepiej uchwycić ten styl, warto przyjrzeć się tej miejscowości.

Prowansja to malownicza kraina, gdzie nie brak słońca i pięknych kwiatów. Prowansja często kojarzona jest z lawendą, a to za sprawą pięknych krajobrazów kwitnących pól lawendy. Motywy roślinne często spotykane są w zdobieniach mebli.
W wystroju mieszkania urządzonego w tym stylu dominują kolory pastelowe. Meble, takie jak stoły, komody, kredensy są ręcznie zdobione. Lokalne rzemiosło nie tylko nie wymarło, ale stało się wręcz wizytówką Prowansji. To tutaj Pablo Picasso uczył się garncarstwa od rzemieślników.

Jak rozpoznać styl prowansalski?

Kolorami mebli prowansalskich jest biel i beż. Kształt mebli jest również istotny, zazwyczaj są to meble na giętych nogach, fronty z rzeźbionymi ozdobami, drzwiczki i szuflady z stylowymi okuciami. Przykładem takich mebli jest kolekcja Marsylia.

Meble w stylu prowansalskim są stworzone przede wszystkim do ozdoby mieszkania, pełniąc swoje użytkowe funkcje nadają wnętrzu sielskiego klimatu. Często meble te są postarzane techniką przecierania.

Elementami dekoracyjnymi wnętrz prowansalskich jest porcelana, która zdobi nie tylko meble ale również całe pomieszczenie w postaci porcelanowych talerzy. Na półkach stawiane są wiklinowe kosze wyścielane lnem. Ściany często można spotkać do połowy pokryte boazerią, również utrzymaną w pastelowych barwach.

Zostaw komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Przepisz kod z obrazka

Najczęściej kupowane

Tagi